Our Sponsors

Silver Spurs Times

Semi Finals - 28th August 2017

Finals - 29th August 2017


Semi Finals - 28th August 2017

Category 1 - Under 12 Riders

Please note as per rules, U12s are not permitted Spurs

BYRDS Fledgling Rider Test 1 (2005) - Arena 1
Time Rider Horse
10:30 Mia Regan Byrne Jubilee VI
10:37 Taylor Peare Lady Dawn Winser
10:44 Sophie Elliot Summberbridge Squeak
10:51 Lara Field Glandrine Pied Piper
10:58 Cillian Curran Southeast Starlight
11:05 Jessica Reid Ahane Valiant
11:12 Emily Keehan Luna Midnight Magic
11:19 Shauna Fitzgibbon Wee Cola
11:26 Matthew Love Rockisland Dara Oig
11:33 Oscar O’ Connor Cosford Charm Bracelet
11:40 Rachel Carr Calelvador May Blossom
13:30 Mounted Prize giving for U12 & unmounted Cat. 2 Pony

Category 2 - Pony Riders

Novice DI N26 (2012) - Arena 2
Time Rider Horse
10:30 Lauren Fahy Ashfield Golden Sparrow
10:37 Aoife O’ Brien Here Comes Trouble
10:44 Rhiann Shields Coolkenno Supreme
10:51 Zara Wood Ard Mirah
10:58 Millie Jane Bell Yodalicious
11:05 Lexie Spackman Sweetwall Silver Fox
11:12 Charlotte Mangan Kilmurrays Bobby’s America
11:19 Leah Treacy Rylane Dysert
11:26 Holly Love Clougheeagh Charlie
11:33 Isabella Murray Knocknaveagh Lady Arwen
11:40 Alex Byrne Chinook Calibra
BYRDS C Squad Rider Test 1 (2010) - Arena 1
Time Rider Horse
12:10 Lauren Fahy Ashfield Golden Sparrow
12:17 Aoife O’ Brien Here Comes Trouble
12:24 Rhiann Shields Coolkenno Supreme
12:31 Zara Wood Ard Mirah
12:38 Millie Jane Bell Yodalicious
12:45 Lexie Spackman Sweetwall Silver Fox
12:52 Charlotte Mangan Kilmurrays Bobby’s America
12:59 Leah Treacy Rylane Dysert
13:06 Holly Love Clougheeagh Charlie
13:13 Isabella Murray Knocknaveagh Lady Arwen
13:20 Alex Byrne Chinook Calibra
13:30 Mounted Prize giving for U12 & unmounted Cat 2 Pony

Category 4 - Junior Riders

Novice DI N26 (2012) - Arena 2
Time Rider Horse
12:10 Megan Telford Kelly Aughabeg Dunboy
12:17 Hannah O’ Flaherty Neat Matakana
12:24 Rebecca Vard Kimble Beech
12:31 Rachel Power Wall Kachemire le Beau
12:38 Amy Harvey Crossowen Timmy
12:45 Maegen Fleming Stoneybog Stripes
12:52 Molly O’ Neill Clearistown Flavia
12:59 Lia Schaffer HB Jigsaw
13:06 Caoimhe Curran Dancing Espri
13:13 Laura Dunne Whitetree Charlotte
BYRDS B Squad Rider Test 2 (2011) - Arena 1
Time Rider Horse
15:45 Megan Telford Kelly Aughabeg Dunboy
15:52 Hannah O’ Flaherty Neat Matakana
15:59 Rebecca Vard Kimble Beech
16:06 Rachel Power Wall Kachemire le Beau
16:13 Amy Harvey Crossowen Timmy
16:20 Maegen Fleming Stoneybog Stripes
16:27 Molly O’ Neill Clearistown Flavia
16:34 Lia Schaffer HB Jigsaw
16:41 Caoimhe Curran Dancing Espri
16:48 Laura Dunne Whitetree Charlotte

Category 6 - Young Riders

Novice DI N27 (2012) - Arena 2
Time Rider Horse
13:45 Ella Boyle Candy 737 / Catriona
13:52 Cleo Murphy Marwood king
13:59 Niamh Condell Gwynfael Melten
14:06 Louise Irvine Inca Spurs
14:13 Laura Wilson Loughdoo Delialah
14:20 Nathan McCausland Doncel 16
14:27 Siobhan Schous Derryvinane Herbie
BYRDS - Arena 1
Time Rider Horse
14:30 Ella Boyle Candy 737 / Catriona
14:37 Cleo Murphy Marwood king
14:44 Niamh Condell Gwynfael Melten
14:51 Louise Irvine Inca Spurs
14:58 Laura Wilson Loughdoo Delialah
15:05 Nathan McCausland Doncel 16
15:12 Siobhan Schous Derryvinane Herbie

Finals - 29th August 2017

Please note for Ride-off you have 10 mins on each others horses and may only use spurs/whip where the owner/rider has used same

Category 2 - Pony Riders

BYRDS C Squad Rider Test 1 (2010) - Ride off
11:20 – 12:35

Category 3 - Open Pony Riders

BYRDS A Squad Final Test - Ride off only
Time Rider Horse
10:00 Tara Hayes Thorneyside Kestrel
10:07 Vicky Campbell Be My Snowflake
10:14 Michelle O’ Driscoll Kingston David
10:30 Vicky Campbell Thorneyside Kestrel
10:37 Michelle O’ Driscoll Be My Snowflake
10:44 Tara Hayes Kingston David
11:00 Michelle O’ Driscoll Thorneyside Kestrel
11:07 Tara Hayes Be My Snowflake
11:14 Vicky Campbell Kingston David

Category 4 - Junior Riders

BYRDS B Squad Rider Test 2 (2011) - Andrew Harris
14:30 – 15:45

Category 5 - Open Junior Riders

BYRDS C Squad Rider test 1 (2010) - Andrew Harris
Time Rider Horse
13:15 Sofie Walshe Kinsau
13:22 Katie Burns Ramazotti’s Love
13:40 Katie Burns Kinsau
13:47 Sofie Walshe Ramazotti’s Love

Category 6 - Young Riders

BYRDS B Squad Rider Test 2 (2011) Ride off only - Andrew Harris
15:45 – 17:15

Category 7 - Open Young Riders

BYRDS A Squad Final Test (2012) - Ride off Only
Time Rider Horse
08:30 Christine O’ Donnell Blessington Prince Royal
08:37 Kevin Acres Asterix
08:44 Roisin Winters Marley
09:00 Kevin Acres Blessington Prince Royal
09:07 Roisin Winters Asterix
09:14 Christine O’ Donnell Marley
09:30 Roisin Winters Blessington Prince Royal
09:37 Christine O’ Donnell Asterix
09:44 Kevin Acres Marley

Prizegiving
13:00 Presentation for morning Categories
17:30 Presentation for Afternoon Categories